Tutaj jesteś

Rodzaj i sposób montażu dysku twardego a jego trwałość

18 listopada 2021 Komputer podstawy elektroniki

Na rynku obecnie dostępne są dwa rodzaje dysków twardych: starsze HDD, czyli dyski twarde wykorzystujące nośnik magnetyczny oraz nowsze SSD, z angielskiego solid-state drive, działające w oparciu o pamięć flash. Główna różnica pomiędzy nimi polega na konstrukcji tych urządzeń. HDD zbudowane są z ruchomych elementów, nazywanych talerzami i głowicami, zaś SSD korzysta z pamięci flash, a więc z definicji nie posiada w swojej budowie ruchomych części. Z tej różnicy wynika też różnica w ich trwałości.

Sposób montażu dysku twardego

Przy zakupie dysku do komputera, jego trwałość powinna być jednym z ważniejszych czynników decydujących o wyborze. Podczas gdy dysk HDD posłuży nam średnio 3 lata, to średnia trwałość dysków SSD wynosi już około 6 lat. Wynika to oczywiście ze wspomnianej wyżej budowy obu rodzajów dysków, gdyż brak ruchomych części zdecydowanie wydłuża okres eksploatacji dysku. Są to oczywiście wartości uśrednione, które mogą się różnić przy dyskach różnych firm, warto więc przy zakupie zapoznać się także z opiniami innych użytkowników urządzeń danej marki. Istotnym parametrem, który także informuje o żywotności jest podawana przez producentów wartość TBW dysku, czyli ilości danych możliwych do zapisania na dysku każdego dnia w okresie gwarancji.

Żywotność dysków

Tak naprawdę żywotność i trwałość dysków, zarówno HDD jak i SSD w pewnym stopniu zależy od ich użytkowników. Jeżeli odpowiednio zadba się o sprzęt, można uniknąć awarii i ograniczyć jego zużycie, o czym mówią nam podstawy elektroniki. W przypadku SSD ważne jest by zacząć już od montażu, podczas którego dysk powinien zostać umieszczony pionowo lub poziomo, z zapewnieniem odstępów pomiędzy poszczególnymi dyskami oraz odpowiedniego chłodzenia (niekiedy wymaga to montażu dodatkowego wiatraka). Zamontowanie dysku pod skosem lub w byle jaki, niesolidny sposób lub nawet pozostawienie go luzem w obudowie może znacząco przyspieszyć jego zużywanie. Podobne zresztą praktyki należy podjąć przy instalacji dużo przecież delikatniejszych dysków HDD. Tu również istotne jest, by zostały one zamontowane w obudowie w sposób stabilny, najlepiej poziomo, i z dostępem do dobrego chłodzenia, gdyż przegrzewanie się nie służy żadnym komponentom. W przeciwieństwie do SSD są też mniej odporne na przenoszenie, drgania i inne fizyczne ruchy i zmiany pozycji, co należy mieć na uwadze podczas ich użytkowania.
Jak więc widać, z punktu widzenia żywotności oraz awaryjności dysków lepszym wyborem wydaje się być SSD. Oczywiście ma on też swoje wady, z których najistotniejszą wydaje się wyższa cena i niższe pojemności niż w przypadku HDD.

księgarnia online

Redakcja bigmedia.com.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół ekspertów w dziedzinach komputerów, internetu, telefonów i multimedialnych nowości kreuje miejsce, gdzie technologiczne fascynacje przenikają się z praktyczną wiedzą. Razem z nami odkryjecie najnowsze trendy, porady dotyczące sprzętu, triki związane z oprogramowaniem oraz unikalne spojrzenie na świat nowoczesnych technologii. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem eksplorować cyfrowy wszechświat, zanurzając się w technologicznej rewolucji i odkrywając, jak sprawić, by świat multimedialnych możliwości stał się dostępny dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

podstawy elektroniki