Tutaj jesteś

Jak sprawniej zarządzać firmową flotą pojazdów?

14 stycznia 2023 Komputer Jak sprawniej zarządzać firmową flotą pojazdów


Przedsiębiorstwa dysponujące własną flotą pojazdów muszą pamiętać o jej sprawnym zarządzaniu. Jak o nie zadbać?

Gdy w firmie wykorzystuje się wiele pojazdów, wówczas zarządzanie flotą staje się bardzo ważnym elementem jej codziennej działalności. Czym dokładnie jest zarządzanie flotą pojazdów? W jaki sposób można je usprawnić?

Zarządzanie flotą pojazdów – co to jest?

Zarządzanie flotą pojazdów to proces zarządzania, które może obejmować samochody osobowe, ciężarówki, autobusy i inne typy pojazdów. 

Może on włączać takie zadania, jak monitorowanie, konserwacja i naprawy pojazdów, śledzenie użytkowania pojazdu i zużycia paliwa oraz zapewnianie zgodności z wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa oraz obowiązującymi przepisami. 

Ponadto zarządzanie flotą może również obejmować monitorowanie ogólnej wydajności floty pod względem kosztów i produktywności.

W jaki sposób można zarządzać flotą w firmie?

Przedsiębiorstwa, w których kluczowe znaczenie ma zarządzanie flotą pojazdów, mogą wykorzystywać w tym celu szereg rozwiązań.

Duże znaczenie ma regularnie planowana i prowadzona konserwacja pojazdów, która może pomóc zapewnić wydajną pracę i zmniejszyć prawdopodobieństwo awarii lub wypadków.

Ważne jest także zarządzanie kosztami. Śledzenie kosztów paliwa, konserwacji, ubezpieczenia i innych wydatków oraz tworzenie planów budżetowych pomaga utrzymać kontrolę nad kosztami.

W większych firmach prowadzi się także zarządzanie procesami zakupu i sprzedaży pojazdów. Może on obejmować ustalanie harmonogramu wymiany starszych pojazdów oraz zakup nowych, które są bardziej oszczędne lub mają niższe koszty utrzymania.

Skuteczne efekty daje też śledzenie i monitorowanie użytkowania pojazdów. W tym celu wykorzystuje się obecnie oprogramowanie do zarządzania flotą, które może służyć do śledzenia lokalizacji pojazdów, zużycia paliwa i innych danych, które mogą pomóc w identyfikacji nieefektywności i obszarów wymagających poprawy.

Niektóre firmy wykorzystują technologię GPS do monitorowania i śledzenia osiągów pojazdów w czasie rzeczywistym, co może dostarczyć cennych danych na temat kierowcy pojazdu.

Zarządzanie flotą z systemami informatycznymi TMS

Systemy zarządzania transportem (TMS) to systemy zaprojektowane, aby pomóc firmom zarządzać flotą pojazdów i operacjami logistycznymi.

Obecnie na rynku znajduje się szeroka gama takich programów, na przykład sotipm.pl, który również oferuje dostęp do szerokiej gamy dodatkowych modułów i integracji.

Takie oprogramowanie wspomaga zarządzanie flotą pojazdów, ponieważ oferuje ono szereg narzędzi i funkcji opracowanych właśnie w tym celu.

Wśród funkcji programów TMS znajdują się między innymi:

  • Optymalizacja tras – programy te mogą pomóc zaplanować najbardziej efektywne trasy dla pojazdów, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak natężenie ruchu, pogoda i ładowność pojazdów.
  • Śledzenie pojazdów – systemy umożliwiające zarządzanie flotą mogą wykorzystywać technologię GPS do śledzenia lokalizacji pojazdów w czasie rzeczywistym, co zapewnia stałą widoczność floty i pozwala zmniejszyć ryzyko jej kradzieży lub nieautoryzowanego użycia.
  • Harmonogramowanie – systemy TMS mogą pomóc w ustaleniu harmonogramu dla pojazdów i kierowców, dzięki temu możliwe jest efektywne zrealizowanie wszystkich zadań.
  • Konserwacja floty – oprogramowanie może być wykorzystywane w zarządzaniu konserwacją pojazdów, między innymi może kontrolować harmonogramy serwisów, przeglądów, wysyłając powiadomienia o zbliżającej się konserwacji.
  • Zarządzanie pracą kierowców – systemy TMS mogą pomagać w utrzymaniu zgodności z przepisami i wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa, na przykład pozwalają one na śledzenie godzin pracy kierowców.
  • Raportowanie i analityka – ponadto systemy wspomagające zarządzanie flotą mogą dostarczać menedżerom flot szczegółowych raportów i analiz dotyczących wielu danych, w tym danych dotyczących zużycia paliwa, wykorzystania pojazdów i kosztów utrzymania.
  • Integracja – warto też wskazać, że systemy zarządzające transportem można integrować z innymi systemami, dzięki czemu mogą być one wspomagać zarządzanie zapasami, magazynem, kadrami i płacami, aby zapewnić bezproblemowy przepływ danych.

księgarnia online

Redakcja bigmedia.com.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół ekspertów w dziedzinach komputerów, internetu, telefonów i multimedialnych nowości kreuje miejsce, gdzie technologiczne fascynacje przenikają się z praktyczną wiedzą. Razem z nami odkryjecie najnowsze trendy, porady dotyczące sprzętu, triki związane z oprogramowaniem oraz unikalne spojrzenie na świat nowoczesnych technologii. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem eksplorować cyfrowy wszechświat, zanurzając się w technologicznej rewolucji i odkrywając, jak sprawić, by świat multimedialnych możliwości stał się dostępny dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

podstawy elektroniki