Tutaj jesteś

Od czego zależy prędkość internetu?

19 listopada 2021 Internet prędkość internetu

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie codzienne bez dostępu do Internetu. O ile nie jesteś zagorzałym fanem survivalu spędzającym czas w lesie, na pewno używasz łącza internetowego do pracy, nauki, rozrywki czy zakupów.

Czy zastanawiałeś się kiedyś od czego zależy prędkość Internetu?

Decyduje o tym przede wszystkim szybkość pobierania danych, czyli tak zwany download. Istotna jest również także prędkość wysyłania danych, czyli upload.

Download decyduje o tym jak szybko możesz pobrać dane z różnych stron na swoje urządzenie oraz w jakim tempie będą się ładować strony internetowe. Download jest szczególnie ważny podczas korzystania z serwisów streamingowych. Szybkość pobierania ma wielkie znaczenie podczas korzystania z gier internetowych, oglądania filmów czy słuchania muzyki.

Upload jest szczególnie istotny podczas nauki czy pracy zdalnej. Wybierając dostawę usług internetowych warto zwrócić uwagę na ten parametr. Jest on wyjątkowo ważny dla youtuberów, montażystów czy grafików komputerowych, którzy pracują z dużymi ilościami danych.

Wartości uploadu i downloadu podawane są w megabitach na sekundę. Im wyższe są te wartości czym większa będzie prędkość przesyłu danych.

Prędkość łącza określają także takie parametry jak ping i jitter.

Ping wskazuje poziom opóźnienia w transmisji danych, tymczasem jitter określa, jak te opóźnienia zmieniają się w czasie.

Opóźnienie wyrażane jest w milisekundach.

Te dwie wartości powinny być jak najniższe.

Możesz łatwo sprawdzić szybkość swojego Internetu wykonując test prędkości, tak zwany speed test.

Dostosuj Internet do swoich potrzeb.

Im więcej osób korzysta z sieci, w pracy lub w domu, tym ważniejsza jest prędkość Internetu. Sieć obsługuje wszystkie urządzenia, które działają w jej obszarze i wszystkie uruchomione na nich aplikacje.

Wybierając operatora sieci internetowej powinieneś wziąć pod uwagę swoje wymagania oraz ilość osób, które będą jednocześnie korzystać z sieci.

Minimalna prędkość łącza, gwarantująca komfort korzystania z sieci to obecnie 10 Mb/s. To minimum wymagane do przeglądania stron, sprawdzenia poczty czy sprawnego działania komunikatorów.

Idealną prędkością, pozwalającą wykorzystać wszystkie możliwości Internetu, będzie ta pomiędzy 50Mb/s a 100Mb/s.

Najszybsze działanie Internetu gwarantuje łącze światłowodowe. Niestety nie wszędzie jest jeszcze dostępna taka usługa.

Dla prędkości Internetu w firmie czy mieszkaniu ważny jest dobry router. Porządny sprzęt może zwiększyć bezpieczeństwo naszej sieci.

księgarnia online

Redakcja bigmedia.com.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół ekspertów w dziedzinach komputerów, internetu, telefonów i multimedialnych nowości kreuje miejsce, gdzie technologiczne fascynacje przenikają się z praktyczną wiedzą. Razem z nami odkryjecie najnowsze trendy, porady dotyczące sprzętu, triki związane z oprogramowaniem oraz unikalne spojrzenie na świat nowoczesnych technologii. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem eksplorować cyfrowy wszechświat, zanurzając się w technologicznej rewolucji i odkrywając, jak sprawić, by świat multimedialnych możliwości stał się dostępny dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

amazon