Bezpieczeństwo w sieci

Trudno dziś sobie dzisiaj wyobrazić sobie życie bez internetu. Korzystamy z niego codziennie, czy to w pracy, czy w szkole. Zawsze jednak warto pamiętać o bezpieczeństwie. Jednak o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą Internet, należy uczyć dzieci już od najmłodszych lat. W tych czasach, kiedy dzieci korzystają na co dzień z Internetu, należy dbać o ich bezpieczeństwo w sieci. Głośno o tym apelują dziennikarze, nauczyciele, jak i sami rodzice. Nie ma co bagatelizować tego problemu.

Bezpieczeństwo w sieci

Większość osób wie, że nie wolno przesyłać swoich danych przez WIFI, gdyż mogą być w bardzo łatwy sposób przechwycone przez hakerów internetowych. Jest to bardzo niebezpieczne, szczególnie jeśli to będą dane poufne. Warto także chronić swoje dzieci przed cyberkradzieżą, czy cyberprzemocą. Są to bardzo popularne zagrożenia. Cyberprzemoc to jedno z pierwszych zagrożeń, które może spotkać dziecko, jak i dorosłego w Internecie. Natomiast cyberkradzież to najczęściej włamanie się na czyjeś konto, czy to podczas gry, czy w social mediach. Warto jest uczyć szczególnie dzieci, na to by sprawdzały wcześniej, na jakie strony wchodzą, a jeśli nie są pewni, to dobrze jest, by pokazali je rodzicom. Należy także uczulić dziecko też, że są osoby, które mogą podszywać się pod znajomych z rodziny. Warto także wiedzieć, by nie otwierać nieznanych linków, które mogą być dołączone w mailach. Tyczy się to także zarówno, jak i dziecka i dorosłego. Przez to, że kliknie się taki link, mogą być pobrane pieniądze z naszego konta bankowego. Jest to ostatnio bardzo modny sposób oszustów.

Różne konta na portalach

Jeśli mamy różne konta na portalach społecznościowych, czy poczty służbowe, to dobrze jest zadbać o trudne hasła i najlepiej dobrać takie, które się nie powtarzają. Należy także pamiętać, by za każdym razem po wyjściu z portali, czy poczty się wylogować. Wtedy nikt niepożądany nie wejdzie na nasze konto. Pamiętaj, by podać swoje poufne dane tylko na stronach, które są godne zaufania. Ważne jest, by nasze dane nie dostały się do niepożądanych osób. Tak samo, jeśli pobieramy pliki i programy z internetu, to dobrze jest, by pobierać takie rzeczy z legalnych źródeł. Jednak przed pobraniem programów, warto też sprawdzić, czy nie pobierają się inne dodatkowe narzędzia. Dobrze jest także, by tworzyć kopie zapasowe różnych ważnych plików. Gdyby coś się stało z komputerem, to wtedy będziemy mieć szanse na odzyskanie swoich plików. Warto jest, by korzystać także z antywirusowego programu, który pomoże w bezpieczeństwie naszego komputera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.